Zmęczenie psychiczne! Zdrowie psychiczne!

Ależ jestem zmęczona psychicznie! Nie potrafię odpocząć! Jestem zestresowana! Chcę zadbać o zdrowie psychiczne!

Ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad tym, że jestem zmęczona psychicznie. Jak kiedyś uważałam, że najgorsze dla mnie jest zmęczenie fizyczne, dziś uważam, że praca wymagająca wysiłku fizycznego jest łatwiejsza. Pójdziesz spać i odpoczniesz. Zmęczenie psychiczne jest trudniejsze! To presja która tkwi w Twojej głowie, nie da się jej tak łatwo pozbyć.

Co to jest zmęczenie psychiczne?

Wyczerpanie psychiczne, inaczej wyczerpanie nerwowe to stan, w którym nasz organizm jest pod wpływem długotrwałego stresu. Podczas ciągłego pobudzenia uruchamiamy proces w którym jesteśmy ciągle poddenerwowani, nawet w zwyczajnych sytuacjach.

Nie wiemy kiedy wpadamy w to błędne koło, każdego dnia kładziemy się spać pobudzeni i zestresowani czy wszystko zrobiliśmy z listy TO DO. Zmęczenie psychiczne daje o sobie znać. Nasz mózg jest na najwyższych obrotach, ponieważ nie odpoczywa podczas snu. Bodźce jakie mu dostarczamy w trakcie dnia, są tak duże, że nie potrafimy się wyłączyć.

Jak się objawia zmęczenie psychiczne?

Objawów zmęczenia psychicznego jest bardzo dużo i każdy z nas może mieć inne. Najczęściej rozpoczyna się bardzo dużym zmęczeniem, nadpobudliwością oraz problemami ze snem.

Częste zmęczenie jest pierwszym objawem zmęczenia psychicznego. Jeśli zauważasz u siebie to, że w przeszłości mogłaś wrócić do domu i zająć się prywatnymi obowiązkami, a teraz nie – to czas się zatrzymać! Przewlekłe zmęczenie, czyli brak ochoty na robienie podstawowych obowiązków to moment w którym psychicznie jesteśmy bardzo słabi.

Zmęczenie psychiczne to również nadpobudliwość. Twoja cierpliwość jest bardzo krótka, reagujesz podniesionym głosem na proste komunikaty. Otrzymujesz zadanie do wykonania, wytrąca Cię to z równowagi? Czas sie zatrzymać! Twoje zmęczenie psychiczne bierze górę!

Osoby, które mają kłopot z zasypianiem lub narzekają na krótki czas oraz niską jakość swojego snu, charakteryzują się nadmierną nerwowością. Słaby sen ogranicza organizmowi możliwość prawidłowej regeneracji w trakcie nocy, a rano budzimy się zmęczeni. Są jeszcze przypadki w których śnisz o pracy, to również oznacza zmęczenie psychiczne!

Dlaczego zmęczenie psychiczne jest teraz tak popularne?

Wynika to z tego, że wpadliśmy w pętlę pracy oraz poruszamy się po nieznanym gruncie. Nasze zmęczenie psychiczne wzięło się, np. z tego – żyjemy w pandemii, mamy rynek pracodawcy, wiele osób straciło pracę, nie wiemy co przyniesie nam jutro. Mając zabezpieczenie finansowe też nie czujemy się bezpiecznie. Zastanawiamy się w co inwestować, żeby nie stracić? Nasze zdrowie psychiczne zostało zachwiane.

Dodatkowo nagminnie się przepracowujemy. Chcemy w tych trudnych czasach sprostać wygórowanym oczekiwaniom. Pracujemy na 150% za 100% wynagrodzenia. Dajemy z siebie więcej! Często pracujemy z domu, a wielu z nas chce udowodnić, że naprawdę wykonuje swoje obowiązki. O pracy zdalnej piszę tu : https://grudzinskazarzadza.com/zdalny-zespol/

Inni są na przymusowych urlopach, zarabiają 80% podstawy. Wiedzą, że nie mogą odejść. Muszą przeczekać ten czas, z myślą, że kolegę już zwolnili, czy ja będę następna?

Te wszystkie czynniki wprowadziły nas w ogromne zmęczenie psychiczne! Czujemy się jak chomiki w kołowrotku. Mamy nadzieję, że to za chwile się skończy, jak bańka mydlana pęknie, a my wrócimy do formy. Nie! Nie wrócimy.

Zmęczenie psychiczne zostawia po sobie ślad, nie da się z dnia na dzień z tego wyjść. Nadmierny stres wpływa na zmiany w naszym mózgu. Musimy zacząć już teraz dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Jakie są sposoby na wygranie ze zmęczeniem psychicznym?

  • Wykorzystuj każdy moment na odpoczynek umysłu!

Niejednokrotnie masz takie momenty, że marnujesz czas, np. stoisz w kolejce, jedziesz metrem czy autobusem. Co wtedy robisz? Wyciągasz z kieszeni telefon! Błąd! W tym momencie dostarczasz kolejne bodźce do mózgu. Zostań tu gdzie jesteś i postaraj się wyciszyć umysł. Możesz to zrobić koncentrując się na oddechu. Wdech, wydech… powtarzaj to w myślach jednocześnie wpuszczając i wypuszczając powietrze.

  • Zaakceptuj to, że Twoja niekończąca lista rzeczy do zrobienia jest bez dna.

Każdego dnia tworzymy nowe plany, cele, wyzwania. Dopisujemy do listy marzeń, która wydaje się nie mieć końca. Nie goń za tym! Zostaw to, zaakceptuj, że nie musisz robić wszystkiego tu i teraz. To Twoja lista, nie musisz nikomu udowadniać, że ją realizujesz. Akceptacja tego, że „nie muszę” jest bardzo wyzwalająca.

  • Pozwól sobie na relaks!

Chcesz zjeść sushi? Zamów i zjedz! Masz ochotę cały dzień przeglądać TikToka? Tak zrób. Zmęczenie psychiczne wynika z tego, że żyjemy w presji. Nie dajemy sobie czasu dla siebie. Wsłuchaj sie w Twoje potrzeby i zacznij je spełniać. Pamiętaj, aby nie obwiniać się ponieważ przez cały dzień oglądałaś Netflix. Rób jak czujesz i podchodź do tego z akceptacją. Nie walcz ze sobą!

Zmęczenie psychiczne nie jest dla Ciebie!

Zdaj sobie sprawę, że żyjesz na tym świecie tu i teraz! Nie walcz z przeciwnościami. Mów NIE! Bądź asertywna, żyj jak chcesz i daj innym żyć. Wyzwól w sobie luz. Przecież nic się nie stanie jak nie zrobisz prania i nie wykonasz treningu. Akceptuj Twój stan, pozwoli Ci to na wyzwolenie i wyjście z tej pętli.

Zastanów się co wybierasz? Zdrowie? Czy zmęczenie psychiczne?

Dziękuję, że ze mną jesteś!

Ściskam Cię!

Ewelina Spytek

Dodaj komentarz