Szczęście, czyli wybieram siebie!

Masz wrażenie, że gonisz króliczka? W sumie to pracujesz, spotykasz się ze znajomymi. Kładziesz się spać i odnosisz wrażenie, że życie przelatuje Ci przez palce.

Co zrobić, żeby być szczęśliwą?

Takie proste pytanie, a jak trudno na nie odpowiedzieć! Żeby być szczęśliwym człowiekiem, musisz odnaleźć siebie. Brzmi banalnie, ale tylko to pozwoli Ci na życie w pełni szczęścia. Równowaga, którą musisz utrzymywać pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym jest niezbędna. Zastanów się, ile czasu poświęcasz na pracę, a ile na życie w domowym ognisku?

I co? Jest dysproporcja? Niestety wiele osób jak dłużej się nad tym zastanowi, dochodzi do jednego wniosku. Zbyt dużo pracuje! Nie namawiam Cię do rzucenia tego wszystkiego w pizdu i wyjechania w Bieszczady;-). Chcę skłonić Cię do jednej refleksji.

Jak jesteś w pracy, daj z siebie 100%! Kiedy docierasz do domu, zostaw 100% pracy i wejdź w tryb 100% dom. Postaw jasne granice, pomiędzy jednym i drugim. Nie doprowadzaj do momentu, w którym najczęściej, o czym rozmawiasz to robota. Spełniaj się zawodowo, ale też dbaj o komfort życia prywatnego.

Jak oddzielić pracę od życia prywatnego?

Przestań przenosić pracę do domu! Łatwo się pisze, trudniej wykonać, pewnie sobie pomyślałaś? Nie prawda! Wiem, co piszę! 10 lat pracuję na najwyższych obrotach. Nie raz straciłam związek, znajomych i miejsce zamieszkania.

Kiedy dostawałam kolejne awanse, oczywiste było dla mnie, że zmieniam miasto, w którym mieszkam. Związek? „Jakoś przetrwamy!” Tylko to jakoś trwało miesiąc, może dwa i koniec. Z perspektywy czasu, nie żałuję podjętych decyzji, były one dla mnie cenną lekcją. Pamiętam jak dziś, kiedy przyjechałam na Sylwestra do mojego Partnera, ale on uznał, że nie ma dla mnie czasu i się rozstaliśmy. Płakałam krokodylimi łzami, po czym spakowałam się i wróciłam do pracy.

Co mi to dało? Hahaha, nic! Może miałam więcej pieniędzy i pustą połowę łóżka.

Dziś jestem mądrzejsza! Ty też możesz, po prostu musisz jasno wyznaczyć granice. Pracodawcy doskonale wiedzą jak je przesuwać na ich korzyść. Masz uzgodnione godziny pracy? To pilnuj ich, jeśli robisz nadgodziny, zapisz i je odbierz. Wychodzisz z pracy, nie odbieraj telefonów. Ogranicz kontakt po pracy ze znajomymi, z którymi pracujesz. Pamiętaj, że jutro też jest dzień i możesz oddzwonić lub odpisać.

Nie odbiorę telefonu po pracy, co o mnie pomyślą?

To jest kluczowe pytanie! Boisz się, że jeśli nie odbierzesz telefonu po pracy, to będziesz miała kłopoty. No właśnie nie! Jeśli raz, drugi, trzeci nie odbierzesz, po czym kolejnego dnia oddzwonisz i powiesz: „Byłam już po pracy, kiedy dzwoniłaś, oddzwaniam – czego potrzebujesz?” To ludzie, którzy do Ciebie wydzwaniają, usłyszą to, że wyznaczasz granice. Następnym razem zadzwonią w Twoich godzinach pracy lub napiszą sms.

To jest bardzo ważne! Kiedy będziesz dostępna 24h, nie będziesz miała przestrzeni na odpoczynek. Przecież jak wracasz do domu, to zanim mózg wyjdzie z pracy, minie 2 godziny. Każdy telefon przedłuży ten czas. Nikt Ci za to więcej nie zapłaci, a Ty będziesz czuła się eksploatowana.

Szczęście jest we mnie!

Uświadom sobie, że szczęścia nie trzeba nigdzie szukać. Ono jest w Tobie. To stan ducha! Możesz podnieść endorfiny poprzez medytacje, sport, czas dla siebie. Nie szukaj na siłę problemów, koncentruj się na rozwiązaniach. Podejście do życia z pełną akceptacją, pozwala na nie przejmowanie się rzeczami, na które nie masz wpływu. To jest kluczowe. Bycie osobą szczęśliwą, można opisać jako życie w zgodzie ze sobą.

Akceptacja, brak oczekiwań i rozwiązania! Tym się kieruj!

Podam prosty przykład: Oczekujesz od koleżanki, że pomoże Ci w danej sprawie. Nie mówisz jej, że potrzebujesz pomocy. To Twoje oczekiwania, wymyślone w głowie. Koleżanka nic nie robi, aby Ci pomóc, a Ty z każdym dniem masz coraz większe pretensje do niej. Dochodzisz do swojej granicy i przestajesz się odzywać. A ona nie ma pojęcia, o co chodzi! Tak jest ze wszystkim! Czegoś chcesz, to poproś, nie oczekuj! Ktoś Ci odmówi? Podejdź do tego z akceptacją! Nie nakręcaj się!

Ściskam Cię!

Ewelina

Dodaj komentarz