Startup – o co w tym chodzi?

Wszyscy słyszeli o startupie, ale mało kto wie o co w nim chodzi? Ale, że co? Teraz to przecież takie modne! Każdy może zacząć prowadzić biznes i zarabiać miliony! No pewnie! Zacznij i zarabiaj, tego Ci właśnie życzę! Załóż swój startup!

W ostatnim czasie coraz więcej obserwujemy jak otwierają się startupy, patrzymy jak stawiają swoje pierwsze kroki w Social Mediach, zakładają strony i wchodzą w wielki świat Internetu. Nie ukrywam, że otworzenie biznesu stacjonarnego w okresie pandemii to duże ryzyko, bez zabezpieczeń finansowych skazane jest na porażkę.

Zaczynam od samego początku. Co to jest startup?

Startup to jest raczkujący biznes, który stawia na wielki sukces. Młody umysł wpada na świetny pomysł, ale nie ma środków finansowych które pozwolą na inwestycje. W praktyce wygląda to tak, że mam super plan i sama zaczynam go realizować. Nie mam nad sobą szefa, obok siebie doradców więc moja kreatywność jest nieskończona i działam. Startupy najczęściej związane są z branżą technologiczną i informatyczną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć biznes w branży kosmetyków czy mody, bo dlaczego nie?

Zalety startupu!

Nie ukrywam, że największą zaletą swojego małego biznesu to fakt, że jesteś sama sobie sterem i okrętem. Nie masz nikogo kto wydaje Ci polecenia, a później je rozlicza, ale za to musisz sama siebie pilnować. Zastanów się nad narzędziami które będą organizowały Ci dzień pracy, jak nie stworzysz listy TO DO to możesz mieć problem z zaplanowaniem pracy, a co gorsza istnieje ryzyko, że zapomnisz o kilku ważnych sprawach.

Kolejnym plusem założenia startupu jest to, że tworzysz nieograniczone zasięgi. W dzisiejszych czasach masz dostęp do niezliczonej ilości klientów. Wszyscy są w Internecie, trzeba wiedzieć na którym kanale ich szukać. Zanim zaczniesz działać, zrób listę ścieżek zakupowych, tak abyś wiedziała gdzie komunikować swój nowo otwarty biznes. Najczęstszymi kanałami są Instagram, Facebook, LinkedIn, Newsletter.

Jedyną inwestycją jaką musisz zrobić to poświęcić swój czas! Startup to ilość Twojej wykonanej pracy. Uwierz, że zakładając biznes online nie musisz mieć pieniędzy, ale potrzebujesz czasu. Zakładam, że pracujesz w pełnym wymiarze godzin, a po pracy poświęcasz czas na budowanie startupu. Łatwe to nie jest, ale efekt jaki możesz uzyskać jest bezcenny, wystarczy chcieć!

Kiedy jest moment, żeby przejść z etatu na startup?

Według mnie czas kiedy idziesz z wypowiedzeniem do Szefa to moment w którym zarobiłaś przez minimum trzy miesiące 80% tego co zarabiasz na etacie. Wgłębiając się w temat, skoro pracując w pełnym wymiarze godzin, a po pracy dorabiając na swoim co daje plus 80% do wypłaty. Zastanów się ile zarobisz dokładając czas z etatu? Prosta matematyka.

Jaka jest żywotność startupu i ryzyko porażki?

Założenie startupu wiąże się z dużym ryzykiem porażki. Większość młodych przedsiębiorstw, które uzyskały dofinansowanie w ramach rozwoju, ogłosiło upadłość. Piotr Prajsnar, założyciel Cloud Technologies, w wywiadzie dla Polskie Radio stwierdził, że prawdopodobnie 90% startupów z branży technologicznej upadnie w ciągu 12-24 miesięcy działalności, 8% przekształci się w normalnie funkcjonujące firmy, a 2% odniesie światowy sukces.

Z czego to wynika?

Bierze się to z tego, że małe firmy nie mają planu biznesowego. Pomysł na biznes jest, zaczyna działać, ale z planami na przyszłość już gorzej. Wiele firm nie radzi sobie ze szybkim wzrostem i zaczyna upadać. Brzmi to niewiarygodnie, ale tak jest. Uwierz, że nawet najlepszy pomysł można spalić jak nie masz wiedzy co kiedy zrobić.

Można tego uniknąć zatrudniając Managera który raz, że wie jak zarządzać zespołem, a dwa ma doświadczenie w podobnym stylem biznesie. Jeśli założyłaś markę kosmetyczną, nie musisz szukać Managera który działał w kosmetologii, może być z innej branży, kluczem jest styl pracy. I najważniejsze! Daj mu robić swoje! Jeśli masz startup, sama decydujesz, firma się rozrasta, ale widzisz, że już sobie nie radzisz z zarządzaniem to nie po to zatrudniasz Managera, żeby go szkolić, to on ma Ciebie szkolić. Może na swoim produkcie znasz się lepiej, ale na zarządzaniu ON. Pogódź się z tym i zaakceptuj, im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie!

Słynne i ciekawe startupy:

  • Facebook! Tak, dzieło Marka Zuckerberga było kiedyś startupem! Jest to jeden z najlepiej rozwiniętych firm w dzisiejszych czasach!
  • Live Chat – służy do komunikacji między właścicielem strony internetowej a użytkownikami. Firma na ten moment obsługuje ponad 15 tysięcy klientów, w tym takich gigantów jak Samsung, Pizza Hut czy Adobe. Oni też kiedyś byli startupem!
  • Pani Swojego Czasu! Ze szkoleniowca, do wielkiej przestrzeni w Krakowie, swojego wydawnictwa i firmy wartej kilka milionów.
  • Ewa Chodakowska , trenerka która chciała zmienić spojrzenie na sport i zdrowie, zaczęła od filmików, a w tym momencie ma swój catering i produkty własne.
  • UBER, założycielami są Garrett Camp, Travis Kalanick, a ich kapitał zakładowy to aż 1,2 mld USD. Chyba nie muszę tłumaczyć co to Uber!

Podsumowując! Startup, jest dla Ciebie?

Wszyscy kiedyś byli startupami. Jeśli masz pomysł to nie bój się go realizować. Jedyna blokada jaką masz to Ty sama! W startupie chodzi to kontynuację pomysłu, nikt nie karze Ci się zwalniać z pracy, ale jeśli chcesz czegoś więcej to działaj. Jedynym ryzykiem jakie ponosisz to strata czasu, chociaż uważam, że cena za lekcję jaką wyciągniesz z porażki jest odpowiednia. Doświadczajmy, to kształtuje nas, dzięki temu wiemy po co jesteśmy na tym świecie i jaką mamy rolę.

Jeśli nie chcesz zakładać własnego biznesu, zastanów się co Cię interesuje? Może lubisz robić zdjęcia? Lubisz podróżować? Malować? Rób to, zacznij pisać o tym. Nie z chęci zarobku, a z pasji do siebie. Robiąc coś w zgodzie ze sobą zawsze się sprawdzi. Jeśli w Twojej pracy jest nudno, nic się nie zmienia, powoli zacznij działać po pracy. Szukaj swojego powołania, testuj, to nic nie kosztuje, a możesz zyskać zdecydowanie więcej.

Ściskam Cię!

Ewelina Spytek

Dodaj komentarz