Cele Noworoczne! Jak je zrealizować?

Moje cele na 2021 rok to mniej ważyć, trzymać formę i skończyć rok z PITem powyżej 500 000 zł, bla… bla… bla…

Nie znam osoby która nie stawiała sobie nowych celów na kolejny rok, mocno wierząc, że są one do zrealizowania i uwaga! wierząc, że oczywiście da się je osiągnąć! Jasne, że się da tylko potrzeba wielkiej determinacji aby je zrealizować. Zastanów się ile z Twoich noworocznych życzeń udało Ci się spełnić?

Nie rozumiem fenomenu „Nowy Rok – Nowa/y Ja”. W poprzednim roku byłaś/eś stary, a teraz jesteś nowa/y, tak? Bo nie do końca rozumiem to powiedzenie i szczerze go nie lubię! To kim jesteśmy i jakie cele sobie stawiamy nie powinno mieć daty. Jeśli tu chodzi o 1.01 jako początek, to dlaczego nie może być 06.01 startem? To wszystko jest w naszych głowach. Nie trzeba iść na tłumem i za wszelką cenę wymyślać nowe postanowienia, tylko cały czas się realizować i stawiać cele terminowe, ALE nie od 1 stycznia zaczynam tylko ZROBIĘ TO DO 1 stycznia! Wyznacz sobie datę do kiedy chcesz spełnić postanowienie, a zacznij teraz, bez ociągania!

Grudzień / styczeń dla mnie to miesiące w których analizuję gdzie jestem w swoim życiu. Co takiego zrobiłam? Czy chciałam tego? Tak! Dobrze przeczytałeś. Czy to co się wydarzyło w poprzednim roku było moją zasługą, a może inni chcieli, a ja zrobiłam po ich myśli. Cenię sobie bycie sobą, bardzo nie lubię jak ktoś chce mnie zmieniać, pouczać i najgorsze każe mi coś zrobić wbrew mojej woli. Mogę naciągnąć się dla dobra firmy, ale jeśli zbyt długo mamy z Szefem inną wizję, wycofuję się. Naprawdę nie ma co walczyć ze sobą, na dłuższą metę i tak skończy się to rozstaniem.

Tak więc jak postawić sobie cele i je zrealizować?

Zanim zaczniesz planować cele, rozluźnij się, weź kilka głębokich oddechów, a najlepiej rozpocznij planowanie po urlopie. Mam na myśli to, żeby mózg nie był przebodźcowany. Jak już wejdziesz w stan skupienia, zastanów się nad:

  • co chciałbyś osiągnąć w trakcie roku? – napisz na kartce wszystko co przyjdzie Ci na myśl, swoje prywatne i zawodowe sprawy.
  • jakich narzędzi potrzebujesz do zrealizowania stworzonej listy?
  • co stoi/stanęło Ci na przeszkodzie, że nie zrealizowałeś tych celów wcześniej?
  • czego boisz się najbardziej?
  • jaką nagrodę chcesz otrzymać za zrealizowanie celów z listy?

Teraz popracujmy z listą „co chciałbyś osiągnąć w trakcie roku? „

Weź kolejną kartkę, narysuj tabelkę z kolumnami: rok / miesiąc / tydzień. Wpisz wszystkie Twoje postanowienia w odpowiednią rubrykę z terminem realizacji, np. chcę przeczytać minimum 6 książek w roku. Wpisz to w rok, podziel na miesiące i nadaj termin 1 książka na 2 miesiące. Kolejne, kupno auta – sam wiesz ile kosztuje Twój wymarzony samochód, wiesz ile masz oszczędności. Zrób równanie ile Ci brakuje do transakcji, podziel przez miesiące i wpisz w tabelę w każdym miesiącu jaką kwotę oszczędzasz. I tak z każdym celem jaki masz na liście, są długoterminowe i krótko więc sam nadaj im termin, ważne aby był odpowiednio dopasowany i rozkładał się w całym roku. Nie zostawiaj wszystkiego na koniec bo istnieje zbyt duże ryzyko, że będzie za późno na realizację.

„Jakich narzędzi potrzebujesz do zrealizowania stworzonej listy?

Napisz na kartce „NARZĘDZIA KTÓRE MAM I MI POMAGAJĄ!” Wymień wszystko co Ci jest potrzebne do realizacji zamierzonych postanowień, powieś tę kartkę w widocznym miejscu, tak abyś mógł na nią spoglądać i czytać w wolnej chwili. Uwierzenie, że coś się już ma, pozwala zakodować podświadomość posiadanie tego. Sam zobaczysz, że wszystkie potrzebne narzędzia pojawią się same.

Co stoi/stanęło Ci na przeszkodzie, że nie zrealizowałeś tych celów wcześniej?

Czego boisz się najbardziej?

Napisz prosto z serca wszystkie swoje negatywne myśli, mogą to być słowa, zdania. Każda przeszkoda jaka stanęła Ci na drodze do realizacji i każdy Twój lęk ma się znaleźć na tej liście. Weź tą kartkę, głośno powiedz USUWAM WSZYSTKIE PRZESZKODY I LĘKI, podpal tą kartkę i patrz jak płonie. Myśl sobie o tym, że jesteś wolny od krzywd, blokad i złych myśli.

To co zrobiłeś jest bardzo ważne! Nie stawiaj sam sobie kłód pod nogi, wiele naszych ograniczeń tworzymy sami. Analizujemy słuszność naszych decyzji, całkowicie niepotrzebnie. Skoro tak chciałeś, to zrobiłeś. Nie ma nad czym się zastanawiać, trzeba to AKCEPTOWAĆ i iść dalej.

Jaką nagrodę chcesz otrzymać za zrealizowanie celów z listy?

Kiedyś, dostałam na szkoleniu za aktywność bardzo dobą whisky. Nie chciałam jej tak po prostu wypić, więc postawiłam sobie taki cel, że jak moja miesięczna pensja będzie pięciocyfrowa to uczczę to właśnie tym alkoholem. Naprawdę co raz spoglądałam na to whisky i myślałam sobie jak z uśmiechem otwieram ją i świętuję uzyskane wynagrodzenie. Długo czekałam na to, ale udało się 😉

Kolejnym moją nagrodą za zrealizowanie celów są szpilki Valentino. Kosztują prawie 3 tysiące zł, wiem, że nie będę ich często nosiła, ale postanowiłam, że jak wydam e-booka, a mam taki cel, sprzedam minimum 200 sztuk to kupuję je w nagrodę dla siebie! Mimo tego, że mogę je już kupić, to nie chcę! One są prezentem za realizację mojego postanowienia!

Z życia wzięte:

Jakiś czas temu uruchamialiśmy kampanię sprzedażową w marce dla której pracuję. Kosztowało nas to ogrom pracy, zespół był bardzo przemęczony natłokiem pracy i obowiązków codziennych, a ja potrzebowałam zrealizować cel jaki sobie założyłam tą kampanią. Wiedziałam, że już pieniądze ich nie zmotywują, więc powiedziałam, że jeśli zrealizujemy kwotę X dzisiaj, to stawiam w kolejny piątek wszystkim alkohol. Może to mało managerskie, ale skuteczne 😉 nagle wszyscy jeszcze bardziej zaangażowali się w pracę i udało nam się to tak rozegrać, że cel został osiągnięty z nawiązką! Żeby skutecznie realizować plany, trzeba wiedzieć co ludzie / Ty chcesz w zamian. Jeśli odpowiednio dobierzesz nagrody, nie ma szans na niepowodzenie!

Stawianie sobie celów jest bardzo ważne! Daje nam poczucie, że wybraliśmy jakąś drogę i idziemy w dobrym kierunku. Jeśli wcześniej nic takiego nie robiłeś, spróbuj. Możesz zacząć od najmniejszych spraw. Zdobądź jeden cel, a zobaczysz, że uruchomisz w sobie machinę szczęścia. Realizacja marzeń, postanowień rodzi w nas tyle endorfiny, że każdy kolejny cel staje się prostszy w osiągnięciu.

Jestem bardzo ciekawa, jakie masz cele które zrealizowałeś i jak nagrodziłeś się za nie?

Daj mi koniecznie znać w komentarzu!

Ściskam Cię i dziękuję, że ze mną jesteś!

Ewelina Spytek

Dodaj komentarz