Książki które pomogły mi w zarządzaniu!

Od zawsze lubiłam czytać. Różne treści, może miałam trudność z niektórymi lekturami, ale pamiętam jak bardzo zrobiła na mnie wrażenie książka „Inny Świat” Gustaw Herling-Grudziński. Od tamtej pory czytałam wszystko co zadano mi w szkole.

Kolejnym odkryciem było „Cierpienia młodego Wertera” Johann Wolfgang von Goethe. Ta książka z czasów szkoły była moją ulubioną. I tak z każdym rokiem szukałam nowych, inspirujących powieści, lektur.

Jakie książki wybrać zaczynając karierę Managera?

Napiszę o sytuacji z mojego życia. Byłam już kierownikiem, awansowałam na Koordynatora Regionalnego. Mój ówczesny Przełożony widział jak nabywam nowe kompetencje, z trudem mi to przychodziło bo chciałam wszystko zrobić sama bo wiadomo najlepiej to wykonam. Oczywiście doprowadziłam do olbrzymiego przemęczenia, ale na tamten moment nie miałam pojęcia o delegowaniu zadań. Coś tam zlecałam, ale musiał jeszcze minąć długi czas zanim nauczyłam się to robić tak jak powinnam.

Więc mój były Dyrektor kupił mi książkę „Wędrówki z Gandalfem – przywództwo” Robert Kozak & Braian Tracy. Autorzy napisał dwie części, pierwsza to sprzedaż. Ja skupię się na drugiej, ponieważ sprzedaż to tak obszerny temat, że pokuszę się do napisania kilku wpisów o tej tematyce. Tak więc to była jedna z pierwszych książek branżowych jaką przeczytałam. Polecam ją dosłownie wszystkim Managerom, tym którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę jak i zaawansowanym Przełożonym. Opisuje ona bohatera który dostaje awans i jego losy, jak radzi sobie z porażkami i sukcesami, wzlotami i upadkami. Czytając tę książkę tak naprawdę widziałam siebie.

Kolejną książką jaką polecę dla zaczynających zarządzać ludźmi Managerów to „Zjedz tę żabę” Braian Tracy. Treści w niej zawarte są o planowaniu czasu pracy dla siebie i pracowników. Przysłowiowa żaba to zadanie które jest najbardziej odkładane do zrealizowania. W tej książce znajdziesz porady jak planować zadania, efektownie je realizować i co najważniejsze – w jaki sposób nie odkładać na później pilnych spraw. Czytam „Zjedz tę żabę” regularnie, minimum raz na rok, a jeśli zauważam, że sprawy zaczynają się mi wymykać sięgam po tę lekturę częściej.

Książki dzięki którym rozwijałam swoje kompetencje.

Dele Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – rewelacyjna książka, która opisuje relacje międzyludzkie. Dowiesz się z niej w jaki sposób dążyć do swoich celów oraz jak zdobywać zaufanie ludzi w biznesie oraz życiu prywatnym.

„Jak przestać się martwić i zacząć żyć” Dele Carnegie. Z tej książki dowiesz się w jaki sposób raz na zawsze pozbyć się lęków i obaw przed nieznanym. Bardzo dobrze opisane jest w niej jak przestać zaprzątać sobie głowę nieistotnymi szczegółami. Dodatkowo dla mnie bardzo ważne nie wyolbrzymiać problemów, tylko szukać rozwiązań, które często są na wyciągnięciu ręki.

„Gdzie jest Twoja nisza?” Tad Hargrave – obowiązkowa lektura Managera! Nie jest to książka o rozwoju kompetencji, ale o ścieżce kariery jaką wybrałeś. Autor pisze, że jeśli robisz to co kochasz, nie będziesz nigdy pracował. Ważne jest to, żeby mieć świadomość tego kim jestem i dlaczego pracuję tu, a nie gdzie indziej. Wybierając pracę dla siebie, musisz wiedzieć w jakim kierunku chcesz się rozwijać.

Bez tego ani rusz!

Polecę tu kilka książek które są związane z moją branżą. Zajmuję się sprzedażą detaliczną oraz stawiam pierwsze kroki w e-commerce.

Numer jeden w sprzedaży online: „Narratologia” Paweł Tkaczyk. Każdy kto pisze opisy do sklepów internetowych, sprzedaje w sieci musi tę książkę przeczytać. Autor pisze o tym, żeby do każdego produktu tworzyć historię. Idealnie cytat: „Jak kupujesz różne rzeczy? Na przykład mleko. Chodzi Ci o coś, co można po prostu wlać do kawy czy miski z porannymi płatkami zbożowymi. Ale kiedy stoisz przed półką w sklepie, na której jest dziesięć rodzajów mleka, które wybierzesz? Co dzieje się w Twojej głowie moment przed tym, zanim sięgniesz po któryś z kartonów lub butelek? Kiedy masz do wyboru dziesięć produktów, które są de facto tym samym (jedno mleko nie różni się od innego), kosztują mniej więcej tyle samo i są tak samo dostępne (w końcu wszystkie stoją przed Tobą na półce), przestajesz myśleć o samym produkcie, a zaczynasz rozważać jego historię. Reklamodawcy dawno to zauważyli i zamiast namawiać Cię, byś kupił mleko, opowiadają o tym, jak szczęśliwe są krowy, które je dają.” Zgadzam się z tym w 100%.

Dele Carnegie „Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą”. Nie ma Managera który nie będzie zabierał głosu na forum, albo ja jeszcze takiego nie spotkałam. Koniecznie przeczytaj tę książkę, jeśli masz problem z wystąpieniami publicznymi. Jest w niej opisane jak wielcy mówcy radzili sobie ze stresem podczas przemówień. Uwierz, że da się to wyćwiczyć. Najważniejsza reguła z tej książki brzmi: Jeśli jesteś nieprzygotowany i nie wiesz co powiedzieć – nie wychodź na scenę! Zgadzam się z tym. Jako Manager nie powinieneś improwizować. Masz zbyt dużo do stracenia.

Podsumowując, jak widzisz jestem fanką dwóch autorów Braian Tracy i Dele Carnegie. Szczerze polecam Ci ich książki. Znajdziesz w nich wiele przydatnych informacji i rozwiązań.

Jeśli nie czytasz, to zacznij. Książki rozwijają wymowę, przypominają o poprawnej pisowni i są wspaniałą odskocznią od codzienności.

Na jednym ze zdjęć widzisz NLP – to jest stara szkoła zarządzania. Umarła gdzieś około 2010 roku, kiedyś można było być Szefem z krwi i kości. Jednak wiedza i coraz szersze kompetencje podwładnych sprawiły, że teraz jest model zarządzania ludźmi jako trener, lider. Osobiście mi się to podoba, można zbudować na zaufaniu, rozmowach motywacyjnych świetny zespół.

A Ty? Jakie książki mi polecisz? Jaką lekturą rozpocząłeś swoją karierę Managera?

Pozdrawiam Cię i dziękuję, że ze mną jesteś!

Ewelina Spytek

Dodaj komentarz