Jak zostać Managerem?

Od zera do milionera! Hasło używane najczęściej przez mówców motywacyjnych. Wierząc w jego przekaz możesz zafiksować się na zarabianie pieniędzy, tylko pytanie jakim kosztem?

Milionerką nie jestem, trzeba się do tego przyznać więc nie powiem Ci jak się nią stać. Za to mogę opowiedzieć jak trafić do grupy dobrze zarabiających Managerów. Jeśli pracujesz na stanowisku wyżej niż Kierownik, a narzekasz na zarobki to coś jest nie tak. Szukałabym bardziej problemu w sobie niż firmie w której pracujesz. Szanujący się Pracodawca powinien wiedzieć, że dobrzy ludzie kosztują. Jeśli skąpi na Ciebie pieniądze, mimo Twoich bardzo dobrych wyników, porozmawiaj z nim. Jak nic nie wskórasz, poszukaj innej pracy.

Jakie są etapy kariery Managera?

Managerem nie rodzisz się, pracujesz wytrwale i zdobywasz kolejne szczeble kariery. Nie znam Szefa który był nim od razu. Wykluczam właścicieli firm, którzy nigdy nie pracowali na etacie. Ale oni zatrudniają właśnie dobrych Managerów bo sami nie mają pojęcia jak zarządzać więc nie pchają się na siłę do tego i bardzo słusznie!

Etapy kariery Managera, opiszę Ci na swoim przykładzie. Cała moja kariera opiera się na sprzedaży detalicznej, teraz zaczęłam też interesować się sprzedażą online, ale nie ma czym się chwalić, jestem na 1 poziomie z 10 😉

Przedstawia się to tak:

Sprzedawca -> Zastępca Kierownika -> Kierownik -> Koordynator Regionalny/ Manager -> Dyrektor / Dyrektor Generalny / General Manager

Wyżej niż General Manager nie byłam, więc nie wiem jak to wygląda, ale wszystko przede mną, więc jak kiedyś będę Wspólnikiem / Prezesem to napiszę jak do tego dotarłam.

Wracam do etapów, najważniejsze są pierwsze dwa, czyli sprzedawca i zastępca kierownika. Możesz nie zgodzić się ze mną, ale uwierz, że najwięcej nauczyłam się właśnie na ww stanowiskach. Jako sprzedawca pojęłam cały proces, nie tylko sprzedaży. Musisz znać obsługę kasy fiskalnej, terminala płatniczego, doskonale znać się na sprzedawanym produkcie, poznajesz politykę firmy, standardy obsługi, pilnujesz obrotu gotówki. Masz mnóstwo zadań do wykonania więc uczysz się organizacji. Poza tym jako najniższy szczebel masz styczność z klientami więc znasz ich potrzeby i wiesz jaki profil kupującego jest w firmie.

Kolejnym stanowiskiem, najtrudniejszym jest zastępca kierownika. Tu sprawdzasz swoje kompetencje zarządzania. Przełożony deleguje Ci zadania, które są dla niego proste ale czasochłonne. Bardzo często jest tak, że w tym momencie organizujesz pracę zespołu. To jest kluczowe stanowisko. Z niego można wyczytać czy nadajesz się na kierownika i wyżej. Jako zastępca jesteś jedną nogą w zespole, a drugą w kadrze managerskiej firmy. Twoja postawa musi być nienaganna. Może wydawać Ci się, że to najgorsze z możliwych stanowisk bo jesteś sprzedawcą i przyswajasz kompetencje kierownicze ale uwierz, właśnie tu uczysz się najwięcej. Dostajesz do wykonania zadania które dla przełożonego są bardzo proste i to w jaki sposób je wykonujesz jest integralną częścią Twojej kariery. Jeśli zachowujesz się jak kierownik, a nie realizujesz zleconych obowiązków to cofnij się do sprzedawcy i zrób rachunek sumienia. Tylko ciężką pracą możesz pokazać, że warto w Ciebie zainwestować.

W którym miejscu jest Twoja kariera?

Nieważne w którym! Najważniejsze jest gdzie Ty w niej się widzisz. Musisz mieć jasno sprecyzowany rozwój swojej kariery. Dam Ci złotą radę jak wspinać się po szczeblach. Pokora i cierpliwość powinny być Twoimi przyjaciółkami. Jeszcze dołączyłabym do tego duetu konsekwencje w działaniu. Bardzo łatwo jest zdobyć kolejny szczebel, wystarczy nauczyć się wszystkiego co daje obecne stanowisko plus interesować się jakie obowiązki są na kolejnym. Ważne jest też to aby szukać rozwiązań, a nie widzieć same problemy.

„Nie wejdziesz na drabinę sukcesu z rękoma w kieszeni” – nie pamiętam czyj to cytat, ale jeden z moich ulubionych. Zdarza się tak, że pracujesz w miejscu które nie daje Ci rozwoju bo przełożonym jest znajomy Szefa, jeśli masz aspiracje na kierownika odejdź z tej firmy i zacznij gdzie indziej. Nie zapomnij na rozmowie rekrutacyjnej wspomnieć, że ważne dla Ciebie jest możliwość rozwoju pionowego.

Ile zarabia Manager?

Pewnie jesteś ciekawy ile ja zarabiam, ale zostawię to dla siebie. Ujmę to w jednym słowie „wystarczająco”. W życiu bardzo ważne są pieniądze. Dla jednych mniej, drugich bardziej. Pracujemy aby otrzymywać wynagrodzenie. Na każdym szczeblu kariery zarobki są inne. Jeśli zmieniasz stanowisko, dostosuj do niego wynagrodzenie. Nie pozwól aby zwiększyły Cie się tylko obowiązki. Masz pełne prawo wymagać większych dochodów. Robisz więcej – otrzymujesz więcej!

Jak zaczynałam karierę sprzedawcy zarabiałam 1400 zł, nie żartuję. Byłam szczęśliwa, że zarabiam sama na siebie. Z każdym awansem naturalnie zarabiałam więcej. Będąc kierownikiem byłam już w zarobkach średniej krajowej, a prowadziłam jeden sklep. Kiedy Szef zaproponował mi kolejne, pierwszym moim pytaniem było za ile? Dopiero po uzgodnieniu wynagrodzenia dokładałam sobie obowiązków. Nie odwrotnie. Nie daj się załapać w pułapkę, że Szef Cię pochwali a Ty zapierniczasz jak szalony. Musisz znać swoją cenę. W negocjacjach podawaj kwotę którą chcesz dostać plus mniej więcej 1000 zł. Żaden Szef nie da Ci tyle ile chcesz, więc jeśli „zejdziesz” ten 1000 zł podczas negocjacji będziesz miał to co chcesz. Nie musisz sugerować się moimi kwotami, Ty wiesz ile zarabiasz, więc dostosuj to do siebie. Ważne jest to abyś nie litował się w negocjacjach. Zaniżając na początku kwotę jaką chcesz podwyżkę, dostaniesz minimum połowę tego co chciałeś. Ja miałam ten komfort, że jak Szef się nie zgodzi to nie muszę nic zmieniać. Mogę być tu gdzie jestem za tyle ile mam.

Weź z tego wpisu to co najcenniejsze!

Podsumowując ten wpis przede wszystkim określ kim chcesz być. Ja odkąd pamiętam chciałam być Dyrektorem i chodzić w garniturach. Po 9 latach udało się! Miałam jasno sprecyzowany cel. Usiądź na chwilę i zastanów się kim tak naprawdę chcesz być, na jakim stanowisku się widzisz?

Kieruj się pokorą, cierpliwością i konsekwencją. Nie odpuszczaj jak jest źle. Porażki traktuj jak cenne lekcje, przekształć je w doświadczenia lub szkolenia za które słono byś zapłacił.

Najlepiej jest przejść wszystkie szczeble kariery. Od pucybuta do Prezesa, wtedy z łatwością będziesz zarządzał procesami. Po prostu poznasz wszystkie stanowiska i będziesz wiedział jak pracuje każdy, idealne do rozliczania pracowników.

Ceń się! Im wyższe stanowisko tym większe wynagrodzenie. Nie daj sobie wmówić, że uścisk dłoni Prezesa to wszystko co możesz dostać.

Bądź wytrwałym negocjatorem. Zawyżaj kwotę jaką chcesz otrzymać, po to, żeby mieć tą którą chcesz!

Daj znać w komentarzu na jakim szczeblu kariery jesteś teraz?

Dziękuję, że ze mną jesteś!

Ewelina Spytek

Dodaj komentarz