Jak odpoczywać, żeby odpocząć?

Każdy z nas odpoczywa, jedni więcej, drudzy mniej. Często słyszymy: „muszę odpocząć”. Co wtedy robisz? Koncentrujesz się na wypoczywaniu? Czy na dniu wolnym, zastanawiasz się co jeszcze musisz zrobić w pracy?

Urlop – po co jest?

Czekamy na niego z utęsknieniem, odliczamy dni, marzymy o beztroskich wakacjach. Ale czy wtedy odpoczywamy? Może Was zaskoczę, ale około 60% osób nie odpoczywa na urlopie. Tak wysoka liczba wynika z tego, że podczas wakacji myślimy o pracy. Żeby skutecznie wypocząć trzeba mieć naprawdę „czystą głowę”. Nawet jeśli przez kilka dni nie myślisz o pracy, a zostały Ci jakieś niedokończone sprawy to nadchodzi moment, że budzisz się rano z niepokojem, że miałeś coś zrobić, a konsekwencje z nie wykonania przytłaczają Cię, mimo, że mogą być małe.

Urlop jest po to, aby całkowicie pozostawić pracę w pracy. Nie możesz jej zabrać ze sobą. Żeby wykorzystać urlop w pełni, zacznij przygotowywać się do niego około dwóch tygodni wcześniej. Koniecznie stwórz listę spraw, bez których nie możesz pojechać na wakacje. Po to potrzebujesz aż dwóch tygodni, żeby nic Cię nie zaskoczyło. Wiesz jak to jest z załatwianiem wszystkiego na ostatnią chwilę? Większości czynności nie wykonasz. Zacznij od pierwszego dnia załatwiać wszystkie sprawy i wykreślaj je z listy. Lepiej skończyć wcześniej, niż stresować się bo czasu zostało coraz mniej. Po wykonaniu całej listy – możesz iść na urlop. Uwierz, że to będzie jeden z najlepszych!

Urlop pracownika!

Błagam Cię, przestań dzwonić do swoich pracowników kiedy są na urlopie!

Zastosuj jedną zasadę – to co napisałam wyżej przekaż Twoim pracownikom. Jeśli Twój podwładny zrobi sobie taką listę i wywiąże się z niej to nie przeszkadzaj mu w odpoczynku. Odstępstwem od tego jest niewykonanie ww listy. Wtedy bez skrupułów dzwoń, pisz i zacznij rozmowę od poinformowania go, że gdyby wywiązał się z ustalonych obowiązków nie dzwoniłbyś.

Jestem zwolenniczką nie przeszkadzania ludziom w ich dni wolne. Po to one są, aby nie pracować. Zanim wykonasz telefon, napiszesz wiadomość zastanów się, czy nie może to poczekać do obecności pracownika w pracy? Alternatywą jest poszukanie samemu odpowiedzi. Daj odpoczywać innym i wymagaj tego od nich wobec Ciebie.

Aktywny wypoczynek.

Wiesz, że aktywnością fizyczną możesz bardziej wypocząć niż leżeniem? Jest tak dlatego, że podczas ćwiczeń wydzielane są endorfiny – hormony szczęścia. Spędzając aktywnie dni wolne zregenerujesz się bardziej niż jakbyś leniuchował cały dzień.

Kocham jeździć na rowerze! Nie od zawsze, tak naprawdę od kilku lat jestem wielką fanką wycieczek rowerowych. Żeby sprawdzić czy lubisz taki rodzaj aktywności, nie musisz kupować od razu super sprzętu. Wypożycz sobie rower, zobacz czy jazda sprawia Ci przyjemność. Jeśli tak to wtedy pomyśl o zakupie. Mnie rower odpręża jak nic innego, każdy kolejny przejechany kilometr sprawia, że czuję się coraz bardziej wypoczęta i szczęśliwa. A jak masz jeszcze odpowiednie towarzystwo do wycieczki to już więcej nie jest Ci potrzebne.

Musisz odpoczywać!!

Nie ma człowieka, który nie musi odpoczywać. Jest to wymagane i wskazane. Nie jest to moje widzi mi się, im więcej pracujesz, tym więcej odpoczywaj. Jeśli zrezygnujesz z wypoczynku, uwierz, że Twoja kreatywność i produktywność zmaleje. Żeby być w dobrej formie, powinieneś dbać o relaks, sen, odżywianie.

Relaks – jest niezbędny! Skoro poświęcasz dużo czasu na pracę, znajdź też moment na przyjemności. Idź na masaż, do fryzjera, kosmetyczki. Przemęczenie powoduje tylko negatywne skutki. Jak już czujesz, że jesteś u kresu sił, powiedz STOP! Zrób sobie day spa, zorganizuj czas tylko dla siebie. Poczytaj zaległe książki, idź na długi spacer do lasu czy parku. Taki moment tylko w swoim towarzystwie pozwoli na odreagowanie przebodźcowania.

Sen. Przede wszystkim dbaj o to, abyś spał minimum 7 godzin. Nie zarywaj nocy! Jeśli uznasz, że będziesz pracował do późnych godzin nocnych to Twoja produktywność kolejnego dnia spadnie o 70%. Znacznie lepiej jest iść spać, a wstać wcześniej i dokończyć obowiązki nad którymi planowałeś zarwać noc. Spróbuj tak zrobić, a zrozumiesz o czym piszę.

Odżywianie – klucz do wiecznej młodości 🙂 naprawdę bardzo ważnym elementem w życiu jest to co jesz. Dbaj o to, aby w Twoich posiłkach znajdowały się świeże produkty, warzywa i owoce. Unikaj jak ognia przetworzonej żywności. Jeśli masz intensywny czas w pracy to jest moment, aby zwrócić szczególną uwagę na posiłki jakie spożywasz. Dbając o prawidłowe odżywianie zapewniasz sobie wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Dodatkowo pij dużo mineralnej wody. Unikaj energetyków, one tylko wypłukują to co nam potrzebne. Zastąp je, np Yerba Mate.

Podsumowując jak odpoczywać:

skoncentruj się na tym, aby przede wszystkim wyzerować listę pilnych spraw i obowiązków,

dbaj o to, żeby mieć spokojną głowę na urlopie,

naucz pracowników pracować na liście spraw przed urlopem,

odpoczywaj aktywnie,

śpij 7 godzina na dobę,

odżywiaj się zdrowo, jedz regularnie,

zrób sobie dzień z samym sobą!

A Ty? W jaki sposób odpoczywasz? Daj znać w komentarzu!

Pozdrawiam Cię!

Ewelina Spytek

2 komentarze do “Jak odpoczywać, żeby odpocząć?”

 1. Przeczytałam absolutnie każdy post- blog jest genialny. Jesteśmy w tym samym wieku i ja również od niespełna 10 lat jestem managerem (branża beauty). Gratulacje!!! Będę stałą czytelniczką 🙂

  Pozdrawiam ciepło!

  Odpowiedz
  • Katarzyno,
   Bardzo Ci dziękuję za miłe słowo! Cieszę się, że blog przypadł do gustu 🙂

   Pozdrawiam Cię serdecznie,
   Ewelina

   Odpowiedz

Dodaj komentarz